אתה לא מחובר. (התחבר)
(יציאה)
מסרים (0)

הרשאות

הרשאות הן ההגדרות שאתם מעניקים ליכולות מסויימות.

לדוגמא, יכולת אחת היא "פתח בדיונים חדשים" (בפורומים).

בכל תפקיד אתם יכולים להחליט להגדיר את ההרשאה (ליכולת) כערך אחד מתוך ארבעת הערכים הבאים:

לרשת
לרוב זוהי ההגדרה שמשמשת כברירת המחדל. זוהי הגדרה ניטרלית שמשמעותה "השתמש בכל הגדרה שכבר יש למשתמש". אם משתמש כלשהוא ממונה לתפקיד (למשל בקורס) בעל הרשאה זו ליכולת כלשהיא, אז ההרשאה הממשית שלו פשוט תהיה זהה להרשאה שכבר יש לו ברמות הגבוהות יותר (למשל קטגוריות או רמת האתר). בסופו של דבר, אם בשום רמה לא ניתנת למשתמש הרשאה אז לא תהיה לו שום הרשאה ליכולת ההיא.
אפשר
כשאתם בוחרים בזה, אתם למעשה נותנים לאנשים שממונים לתפקיד זה הרשאה ליכולת זו. הרשאה זו תקפה להקשר שתפקיד זה מקבל בנוסף לכל ההקשרים ה"נמוכים יותר". לדוגמא, אם תפקיד זה הוא תפקיד של תלמיד המוקצה לקורס, אז תלמידים יוכלו "להתחיל דיונים חדשים" בכל הפרומים בקורס המדובר, אלא אם כן פורומים מסויימים מכילים עקיפות סמכות או מטלות חדשות עם ערך 'מנע' או 'אסור' בנוגע ליכולת זו.
מנע
אם אתם בוחרים בזה, אתם מסירים את כל ההרשאות ליכולת זו גם במידה ולמשתמשים שנמצאים בתפקיד זה הורשתה הרשאה זו בהקשר גבוה יותר.
לאסור
ערך זה נדרש לעתים רחוקות אבל יכול להיות שלעתים תרצו למנוע לחלוטין הרשאות לתפקיד בדרך שלא יהיה ניתן לעקוף אותה בכל הקשר נמוך יותר. דוגמא טובה לאפשרות שבה תזדקקו לזה היא כאשר מנהל רוצה לאסור על אדם אחד להתחיל בדיונים חדשים בכל פורום בכל האתר. במקרה זה הוא יכול ליצור תפקיד בו יכולות זו (לפתוח בדיונים חדשים) מוגדרת כ-'אסור' ואז למנות את המשתמש לתפקיד זה בתוך ההקשר של האתר.

פתרון קונפליקטים בין הרשאות

הרשאות בהקשרים "נמוכים" יותר לרוב יעקפו כל דבר בהקשר "גבוה" יותר (הדבר תקף לעקיפות ומינויי תפקידים). היוצא מן הכלל הוא 'לאסור', אותו אי אפשר לעקוף ברמות נמוכות יותר.

אם לאותו אדם ממונים שני תפקידים באותו ההקשר, אחד אם 'אפשר' ואחד עם 'מנע', איזה מהם מנצח? במקרה זה מוודל יערוך חיפוש בעץ ההקשרים אחר "מחליט".

לדוגמא, לתלמיד יש שני תפקידים בקורס, אחד שמאפשר לו לפתוח בדיונים חדשים ואחד שמונע זאת ממנו. במקרה זה נבדוק את הקשרי הקטגוריות והאתר, כאשר אנו מחפשים אחר הרשאה מוגדרת אחרת שתעזור לנו להחליט. אם לא נמצא אחת, אז לפי ברירת המחדל ההרשאה תהיה 'מנע' (וזאת מפני ששתי ההגדרות ביטלו אחת את השניה ונשארנו ללא הרשאה.

יוצאים מן הכלל

שימו לב שלרוב חשבון משתמש אורח לא יוכל לפרסם תוכן (לדוגמא פורומים, רשומות בלוח השנה, בלוגים) אפילו אם ניתנת לו היכולת לעשות זאת.

ראה גם: תפקידים, הקשרים, מנה לתפקידים and עקיפות.

אינדקס של כל קבצי העזרה
הצג את העזרה הזו בשפה: English